Novela pomůže, ale vyčištění trhu od energošmejdů nečekejte ze dne na den, míní radní úřadu Markéta Zemanová
Za poslední chvíli na samém konci volebního období schválili poslanci novelu energetického zákona. Ta má zejména za cíl zamezit nekalým praktikám podomních či telefonických zprostředkovatelů „výhodnější“ energie, kteří se ve skutečnosti snaží vytáhnout z důvěřivých lidí peníze. „Zatočíme s energošmejdy,“ nechali se před dvěma týdny slyšet někteří poslanci při schvalování zákona, čímž zároveň odhalili přezdívku, která se pro pochybné prodejce energií vžila. Dohled nad nimi od příštího roku přebírá Energetický regulační úřad. Členka rady úřadu Markéta Zemanová říká, že zákon sám o sobě důvěřivé seniory před nekalými praktikami neochrání. A že bude trvat měsíce či roky, než z trhu začnou první energošmejdi mizet.
HN: Novela přináší tři základní věci: povinné registrace prodejců, hájení zájmů klienta a konec neomezených plných mocí na základě jednoho podpisu či slova v telefonu. Jsou to změny, které pomohou ukončit nekalé praktiky?
V novele je nejvíce skloňovaný boj proti takzvaným energošmejdům, zprostředkovatelům. Začala bych ale jinými věcmi, protože schválený zákon obsahuje také celou řadu změn, které se týkají i dodavatelů nebo obchodníků s energiemi. Jsou to jednak pravidla, která usnadňují ukončování smluv, odstoupení od smlouvy a výpovědi. Například je tu nové pravidlo, že smlouvu lze uzavřít na dobu určitou nejvýše na tři roky. Pak je z ní smlouva na dobu neurčitou a lze ji kdykoliv vypovědět. Nyní jsme měli smlouvy na pět i deset let a bylo možné se z nich vyvázat jen za cenu pokuty. Plné moci mají nově platnost omezenou na jeden rok.
Nová je i možnost ukončit smlouvu, když se stěhujete. To je dneska také často problém a jde to jen za cenu pokuty. Smlouva bude muset být písemná, to doposud nebylo, takže skončí telefonní prodeje, kdy někdo vyslovil pouhé „ano“ a měl smlouvu uzavřenou. Jsou to věci, které jsou také důležité, ale v souvislosti s novelou se na ně trochu zapomíná. Je to celý balík změn, který se nám podařilo dostat do zákona.
HN: Ten se ale netýká takzvaných energošmejdů.
Ten se týká vztahu mezi spotřebiteli a dodavateli. Pak je tu druhá část novely, která je známá a často skloňovaná, a to je regulace zprostředkování prodeje. To jednak znamená, že Energetický regulační úřad bude registrovat zprostředkovatele. Ti jsou dnes pod živnostenským zákonem, což je volná živnost bez zvláštních podmínek. Nově to bude podnikání podle energetického zákona. Takže vzniká nový druh podnikání, které bude vyjmuté z podnikání živnostenského. Podmínky budou přísnější. A na náš úřad přejde nejen registrace zprostředkovatelů, ale i dozor nad nimi. Budeme kontrolovat i pokutovat nezákonné praktiky. A také budeme řešit spory mezi zprostředkovateli a spotřebiteli, což dnes všechno dělá Česká obchodní inspekce. Vzniká skutečně zcela nový obor podnikání.
HN: Neobáváte se protikroků ze strany dodavatelů energie, kteří se mohou obrátit například na Ústavní soud, protože jim zakazujete ústní uzavřené smlouvy, které jsou jinak platné?
To je otázka spíše na zákonodárce. Ale ukázalo se, že jiná cesta není, dopady nekalých praktik byly takové, že je nutné je řešit touhle cestou, pokud tu není ochota chovat se rozumně. Myslím si, že sami dodavatelé mají zájem na tom, aby se trh napravil a nezkazilo se jméno celého oboru. Velké firmy se samy podílely na podobě novely, která vznikala v jisté symbióze a pod tlakem ze všech stran, aby se situace změnila.
HN: Do jaké míry je zákon zárukou, že energošmejdi končí, a do jaké míry ponesou i nadále břemeno senioři, kteří v dobré víře otevřou dveře každému, kdo jim nese výhodnou nabídku?
Samospasitelná novela samozřejmě není. Ale začnu tím pozitivním. Novela obsahuje spoustu věcí, které pomohou v obecné právní rovině a posílí postavení spotřebitele. Co se týká zprostředkovatelů, tak je třeba mít realistická očekávání. Nelze si myslet, že se vyčistí trh od nekalých zprostředkovatelů ze dne na den. Takový zázrak se nestane. Myslím, že to bude proces postupný a bude vyžadovat čas.
HN: Proč nepřijdou změny hned?
Na začátku všeho bude registrace, a to pouze při splnění přísnějších podmínek, než jsou dnes. Bude tam i vzdělání a spolehlivost. Zprostředkovatel prodeje energie musí mít středoškolské vzdělání a dostatečnou praxi. A spolehlivost znamená, že žadatel o registraci zprostředkovatele nemá v evidenci přestupek za porušení zákona na ochranu spotřebitele nebo energetického zákona. Jenomže pod energetickým zákonem ještě nikdo nebyl, takže proti němu ani nemohl nic spáchat. A podle zákona na ochranu spotřebitele jich asi mnoho mít vroubek také nebude. Tento filtr proto bude fungovat až v budoucnu. Je dobře, že tam jsou tyto podmínky, ale teď na samém začátku nemá cenu si od toho slibovat, že se trh nějak rychle vyčistí. A registrovat se budou podle odhadů tisíce lidí a firem. Teprve až zjistíme nějaké přestupky, tak jim budeme moci registraci odebrat. Ani to ale není věc, která by šla vyřešit ze dne na den.
HN: Proč?
Musíme provést kontrolu, při níž přestupek zjistíme, následuje správní řízení o uložení pokuty, to musí nabýt právní moci a pak ještě přijde řízení o odebrání licence. A to jsou všechno měsíce. A lze na sto procent očekávat, že kdo dostane pokutu, tak se odvolá. Navíc po vyškrtnutí z registrace má každý tři roky stopku v oboru, ale samozřejmě není tady mechanismus, který by mohl zabránit zakládání nových firem a jejich řetězení. V tomto ohledu se bude muset zákon postupně cizelovat.
HN: Na startovní čáře tedy každý dostane bianko šek na jeden či více přestupků proti zákonu, a až si někdo tento šek vybere, tak se teprve rozjede asi tak roční kolečko odebírání licence. Vidím dva různé trendy, které mohou od příštího roku nastat. Už jenom kvůli tomu, že nad nimi je nový zákon, si budou zprostředkovatelé říkat „Bacha, už jde do tuhého“, nebo si řeknou „Tady se minimálně rok nic nezmění, jedeme dál ve starých kolejích“. Jak to vidíte vy?
Věřím v ten první scénář. Vědomí, že zprostředkovatel je pod drobnohledem, že je tam možnost odebrání licence, že mu hrozí stopka, to vše podle mě povede ke kultivaci trhu a přirozenému zbystření. Ale nepochybuji o tom, že kdo do toho jde s tím, že bude aplikovat praktiky šmejdů, toho neodradí nic. Ať budeme zpřísňovat regulaci sebevíc, tak tihle si vždy cestičky najdou. Proto je důležité budovat povědomí veřejnosti o nových pravidlech, čemuž by mohl pomoci i tento rozhovor. Legislativa je hezká věc, ale pokud o ní nikdo neví, tak jsme stále v půli cesty a je pro nás pak daleko těžší právo vymáhat. Chceme proto zintenzivnit osvětovou činnost, aby spotřebitelé věděli, jaká mají práva a jaké budou mít zprostředkovatelé povinnosti. Jinak budou energošmejdi vždycky napřed.
HN: Co by mohlo nekalým prodejcům nahrávat do karet, je i to, že úřad, který je má nově na starosti, nebude dohled stíhat, budou mu chybět zkušenosti, peníze a lidi. Nestane se to?
Máte pravdu, budeme muset být připraveni a vybaveni a budeme na to potřebovat lidi i prostředky. Bavíme se ne o stovkách, ale o tisících nových subjektů, které budeme mít najednou také ve své kompetenci. Nejde jen o registraci, ale i o dozor nad registrovanými lidmi a jejich spory se spotřebiteli. Situaci nelze řešit ani systémovým vytloukáním klínu klínem, to znamená, že bychom na novou agendu převedli lidi, které potřebujeme jinde.
HN: Kolik jich budete potřebovat?
Vyčíslili jsme to na 20 až 25 nových míst (nyní má úřad 296 lidí – pozn. red. ). Je v zájmu nás všech, aby nová legislativa vstoupila do života hladce a efektivně. Nesmí se stát, že se ukáže, že máme krásnou legislativu, ale protože se nám ji nepodaří vymáhat, tak si nekalí obchodníci řeknou: Nic se neděje, klidně můžeme jet dál. Platí to, co o každém jiném podnikání – kdo do toho jde se zlým úmyslem, cestu si vždy najde.
Zdroj: Hospodářské noviny
Pridaj komentár