Hospodárske noviny: SPP spolupráca s energošmejdmi nevadi (!)
Slovenský plynárenský priemysel (SPP) oficiálne priznal, že si na uzatváranie zmlúv na plyn najal firmu N&F Marketing SK, ktorá je známa nekalými obchodnými praktikami. SPP ako firma stopercentne vlastnená štátom tvrdí, že v spolupráci nevidí problém. „V súčasnosti nám nie je známa žiadna prekážka v nastavenej spolupráci“, uvádza ich hovorca.
Bratislava (11.12.2020) – U českých susedov ich nazývajú „energetickými šmejdmi“, u nás robili pre najväčšieho dodávateľa plynu – SPP. Firma Centrální výběrová řízení dostala v Česku pokutu takmer milión korún za nekalé obchodné praktiky pri podomovom predaji. Pre našu štátnu energetickú akciovku uzatvárali zmluvy na plyn ešte do septembra tohto roka. Pár manažérov tamojšej firmy sa angažuje aj v eseročke N&F Marketing SK, ktorá tiež pre plynárov z SPP sprostredkováva predaj energií. Jedným z nich je Martin Hes, ktorý je zároveň konateľom spomínanej slovenskej spoločnosti a bývalý člen dozornej rady Centrální výběrová řízení.
Podľa medializovaných informácií táto česká firma využívala techniku „door-to-door“, vyberajú si osamelých seniorov a snažia sa ich prinútiť podpísať nevýhodné zmluvy. Vydávajú sa za elektrikárov alebo zamestnancov obchodnej inšpekcie, ponúkajú lacnejšiu dodávku plynu, ale až neskôr sa ukáže, že so zvýšeným odberom.
SPP už spoluprácu ukončilo
Preto spoločnosť Centrální výběrová řízení preverovala Česká obchodná inšpekcia a nakoniec im aj udelila pokutu vo výške 900-tisíc korún. Následne sa firma presunula na Slovensko, minulý rok však boli medializované informácie o ďalších oklamaných senioroch aj nespokojných bývalých zamestnancoch, ktorí nedostali zaplatené. Firma vtedy pracovala pre SPP, zháňala im nové zmluvy na predaj energií. Slovenský dodávateľ plynu sa vtedy firmy zastával.
„V Českej republike sa táto spoločnosť stala súčasťou Deklarácie účastníkov trhu s elektrinou a s plynom na ochranu spotrebiteľov. Deklaráciu podpísali 1. júla 2019 všetky významné energetické spoločnosti pôsobiace v Česku vrátane spoločnosti ČEZ, EON a Innogy,“ povedal pre Plus Jeden deň hovorca SPP Ondrej Šebesta v novembri 2019.
Centrální výběrová řízení naozaj podpísala dokument, ktorý bojuje práve proti nečestným energetickým priekupníkom a iniciátorom ktorej boli český Zväz obchodu a cestovného ruchu, ministerstvo priemyslu a obchodu, Česká obchodná inšpekcia a Energetický regulačný úrad. Po škandáloch s pochybnými praktikami však Centrální výběrová řízení zo zoznamu signatárov vyškrtli. SPP s firmou ukončilo spoluprácu v septembri tohto roku. „Detaily rozhodnutia ukončenia zmluvy nebudeme bližšie komentovať,“ povedal Šebesta.
Slovenský regulačný úrad ešte minulý rok tvrdil, že o firme nemá v súvislosti s podomovým predajom žiadnu vedomosť, dnes už je situácia iná. „Za rok 2020 eviduje úrad celkovo 25 podnetov spotrebiteľov smerujúcich proti spoločnosti SPP, a. s., z toho štyri podnety súvisia s podomovým predajom.
Pri riešení uvedených podnetov úrad zistil, že súvisia aj s činnosťou obchodných zástupcov spoločnosti Centrální výběrová řízení,“ reagoval hovorca Úradu na reguláciu sieťových odvetví Radoslav Igaz.
Hes: Pokuta nebola oprávnená
Minulý mesiac sa na portáli profesia.sk objavil inzerát spoločnosti, ktorá zháňala obchodných zástupcov na uzatváranie nových zmlúv práve pre SPP. Tou spoločnosťou je N&F Marketing SK, ktorú s firmou Centrální výběrová řízení spája osoba Martina Hesa – ten je totiž v oboch subjektoch konečným užívateľom výhod. Ďalším manažérom N&F Marketing SK je Marko Bodas, ktorý používa email s doménou firmy Centrální výběrová řízení.
Martin Hes povedal pre HN, že pre SPP pracujú osem rokov. „Prvá zmluva bola s N&F Marketing ako českou spoločnosťou a teraz sme sa rozhodli spraviť slovenskú spoločnosť, aby vyhovovala novým požiadavkám,“ hovorí Hes. Dodáva, že firme Centrální výběrová řízení poskytol investíciu, ale aktívne sa na ničom nepodieľal. „Konateľ spoločnosti Vlastimil Zimák dával vyjadrenie Českej obchodnej inšpekcie k súdu. Takže všetci majú podozrenie, že tá pokuta bude zhodená, pretože bola neoprávnená uložená,“ uvádza Hes. Dopĺňa, že práca, ktorú robili pre SPP, bola vždy seriózna.
Zdroj: Hospodárské noviny
Pridaj komentár