Hospodárske noviny: SPP povedala energošmejdom dosť (!)
Štátny energetický podnik konečne ukončil spoluprácu s kontroverznou firmou N&F Marketing SK. Vedenie SPP tak pravdepodobne urobilo kvôli častým sťažnostiam na nekalé obchodné praktiky a podvody, ktorých sa títo podomoví predajcovia dopúšťali na slovenských spotrebiteľoch.
12. marca 2021, Bratislava – Firma N&F Marketing SK uzatvorila so štátnou akciovkou zmluvu na konci minulého leta. Pomocou podomového predaja zháňala pre našich plynárov nových zákazníkov. Otázniky vyvolala osoba Martina Hesa. Okrem tejto spoločnosti pôsobil v minulosti v českej firme Centrální výběrová řízení, ktorá u susedov dostala nálepku „energetických šmejdov“. V oboch firmách je konečným užívateľom výhod. Samotný Hes podozrenia o nekalých praktikách poprel. Na problém HN upozornili ešte vlani v decembri. SPP sa vtedy spolupráce s N&F Marketing SK zastal. Trvalo to však nakoniec len niekoľko mesiacov. K 31. decembru sa zmluva ukončila.
„Nevidíme žiadnu prekážku“
Eseročka N&F Marketing SK vznikla v apríli 2020 a pre SPP, firmu stopercentne vlastnenú štátom, pracovali od augusta. „V súčasnosti nám nie je známa žiadna prekážka v nastavenej spolupráci. Súčasťou zmlúv, ktorých predmetom je predaj energií prostredníctvom podomového predaja, je aj Kódex predajcu, ktorý stanovuje, popri zmluve samotnej, konkrétne podmienky výkonu činnosti jednotlivých predajcov, kontrolu našimi vlastnými zamestnancami, ako aj sankcie za ich nedodržanie,“ uviedol pre HN v decembri Ondrej Šebesta, hovorca SPP. O pár týždňov už však bol spolupráci koniec.
„S uvedenou spoločnosťou nespolupracujeme,“ potvrdil teraz Šebesta. Prečo došlo k rozviazaniu kontraktu, však ďalej nekomentoval. Hes sa tiež k dôvodom nevyjadril. Portál Finstat navyše uvádza, že Hesova firma má dlh na daniach voči slovenskému štátu vo výške 47-tisíc eur. „Môžem potvrdiť, že dochádzalo k vyrovnávaciemu procesu salda medzi spoločnosťami, kampaň aktuálne nebeží. Mám informáciu, že momentálne nie je žiadny dlh voči slovenskému štátu, zrejme vychádzate zo starých dát,“ upozornil Hes.
Tomáš Németh z Finstatu vysvetľuje, že údaje čerpajú zo zoznamu dlžníkov Finančnej správy. „Finančná správa tento zoznam aktualizuje raz mesačne, a to vždy koncom mesiaca. Posledná aktualizácia vyšla 23. februára a boli v nej uvedení všetci dlžníci do 31. januára. Preto ak majiteľ N&F Marketing SK, s. r. o., tento dlh uhradil po 31. januári, v najnovšej aktualizácii koncom marca sa už jeho spoločnosť nachádzať nebude,“ opísal Németh. Finančné riaditeľstvo nám odpovedalo, že vzhľadom na daňové tajomstvo nám neposkytnú k prípadu žiadne informácie.
Pokuta za nekalé praktiky
Martin Hes je konateľom N&F Marketing. Zároveň je aj bývalým členom dozornej rady vo firme Centrální výběrová řízení. Tá tiež kedysi s SPP spolupracovala. Pre štátnu energetickú akciovku rovnako uzatvárali zmluvy na plyn, v septembri však rozviazali spoluprácu.
Firma Centrální výběrová řízení dostala od Českej obchodnej inšpekcie pokutu takmer milión korún za nekalé obchodné praktiky pri podomovom predaji. Podľa medializovaných informácií využívali techniku „door-to-door“, vyberali si osamelých seniorov a snažili sa ich prinútiť podpísať nevýhodné zmluvy. Vydávali sa aj za elektrikárov alebo zamestnancov obchodnej inšpekcie. Ponúkať mali lacnejšiu dodávku plynu, ale až neskôr sa malo ukázať, že so zvýšeným odberom. Na samotných zmluvách často chýba dátum, a ponúkajú aj zmenu zdravotnej poisťovne.
Hes tvrdí, že N&F Marketing Group funguje na trhu 16 rokov a spoločnosť sám zakladal. Podľa jeho slov s SPP spolupracujú osem rokov. Kým doteraz zmluvy uzatvárali ako česká firma, N&F Marketing SK mala slúžiť iba ako jej slovenská verzia. „Ide o zavedeného a overeného dodávateľa do spoločností, ako sú E.ON, Innogy, SPP a podobne. Vo firme CVR som mal iba investorské financovanie a pozíciu v dozornej rade, ktorá trvala asi rok. Nijako som sa nepodieľal na chode spoločnosti,“ povedal Hes ešte minulý rok.
Zimák: ide o kampaň konkurencie
Vlastimil Zimák, predseda predstavenstva akciovky Centrální výběrová řízení, sa bráni obvineniam o energetických šmejdoch a tvrdí, že ide o dezinformačnú kampaň ich konkurenta. „Za všetkými českými reportážami proti mne a mojej firme sme úspešne dohľadali pozadie konkurenčnej skupiny. V niektorých prípadoch sme už začali žaloby, v iných prípadoch ešte kompletujeme dôkazy. Máme k tomu výpovede údajne poškodených, ktorí opisujú úplne šialené praktiky ľudí z konkurenčnej skupiny v spojení s týmito článkami a rozpletajú pozadie týchto údajných káuz,“ hovorí Zimák. Tiež tvrdí, že za pokutou od Českej obchodnej inšpekcie stojí zamestnankyňa konkurenčnej spoločnosti.
Faktom však je, že slovenský regulátor minulý rok musel riešiť podnety spojené so Zimákovou firmou. „Za rok 2020 eviduje úrad celkovo 25 podnetov spotrebiteľov smerujúcich proti spoločnosti SPP, a. s., z toho štyri podnety súvisia s podomovým predajom. Pri riešení uvedených podnetov úrad zistil, že súvisia aj s činnosťou obchodných zástupcov spoločnosti Centrální výběrová řízení,“ reagoval hovorca Úradu na reguláciu sieťových odvetví Radoslav Igaz.
Pridaj komentár